Když čteme knížku, vytváříme si vlastní představu o postavách a krajinách na základě naší fantazie. Když poslouchám hudbu, je to, jako bych četl knížku. Představuji si interpreta, nástroje, obrazy, filmové úryvky a vlastní vzpomínky. Vždycky jsem chtěl umět tvořit hudbu. Neumím to a proto kreslím :-) Uvádím zde některé oblíbené hudební počiny.

Poslechnu si všechno, co stojí za to. Začátkem 90. let jsem navíc objevil to, čemu se říká black music. Mám rád R&B, rock, pop, hip-hop, jazz, klasiku, metal, dance, techno. Různé žánry a přesto se v každém najde něco, co mě osloví.

Mezi mé nejoblíbenější melodie patří například What A Wonderful World Louise Armstronga (stejně tak v interpretaci Chrise Boardmana ve filmu Meet Joe Black) nebo méně známé Only One Road od Celine Dion, Willing To Forgive a Honey Arethy Franklin nebo Pero Me Acuerdo De Ti od Christiny Aguilery.

Kombinace klasiky a metalu? Metallica a San Francisco Symphony to zvládli na jedničku. Důkazem je S&M dostupné na CD i DVD.

Když si chci odpočinout, pustím si třeba něco od Toni Braxton nebo From Q With Love od  Quincy Jonese.

Eternity od Vangelise je přímo rajskou hudbou na soundtracku 1492: Counquest of Paradise.

Keneth "Babyface" Edmonds stojí za několika úspěšnými songy spousty interpretů (Toni Braxton, Whitney Houston, Boyz II Men, Arethy Franklin, ...) a sám pro sebe si napsal třeba Everytime I Close My Eyes, kterou nazpíval s Mariah Carey.

Kytarové kousky Losing My Religion od  R.E.M. nebo Change The World Erica Claptona jsou prostě precizní.

Je libo italského temperamentu? Piu' Bella Cosa od Erose Rammazzotiho nebo duet Tinou Turner Cose Della Vita/Can't Stop Thinking Of You jsou bezkonkurenční. Tak jako Gipsy Kings s Medley (ten skvělý mix všech jejich pěti hitů) nebo Bem, Bem, Maria.

Nessun dorma jsem slyšel také při zahájení ZOH v Turíně. Zpíval ji kdo jiný než Luciano Pavarotti.

Když jsem sledoval Kingdom Of Heaven, uslyšel jsem melodii Vide Cor Meum od Patricka Cassidyho, kterou složil pro Hannibala. Úžasná melodie.

Co třeba rytmy nad 130 BPM? New Order se svým Confusion nebo Born Slippy od Underworld :-)